فرم شرکت در دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران به میزبانی شهر کرمان منتشر شد

آخرین اخبار

فراخوان دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران برای حضور گروه های موسیقی نواحی و مقامی در بخش ها و گونه های مختلف منتشر شد.

شب موسیقی / به گزارش شب موسیقی به نقل از روابط عمومی دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران، جشنواره بارویکرد منظومه‌خوانی در دو بخش راویان اصالت(رقابتی)  و اجرای پیشکسوتان(غیر رقابتی) به شرح ذیل بطور رسمی منتشر شد:

« منظومه خوانی » یکی از شکل های رایج در موسیقی اقوام مختلف ایران است . مضامین این منظومه ها در برگیرنده متون کهن ادب فارسی ومنظومه های شفاهی موسیقایی مناطق مختلف ایران است.   راویان این منظومه ها که در نواحی مختلف ایران بانام هایی همچون : عاشیق ، باخشی ، بخشی ، پهلوان ، شائر و… نامیده می شوند، به عنوان ناقلان فرهنگ گفتاری در انتقال فرهنگ بومی نقش بسزایی دارند . منظومه خوانی در مناطق مختلف ایران با توجه به بافت فرهنگی هر منطقه، واجد خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی است که حاوی ودایع فرهنگی اقوام مختلف می باشد . امّا برخی از مضامین این منظومه ها  فراتر از حیطه ی قومی است ؛ مانند منظومه خوانی ادبیات کهن ایرانی نظیر:  شاهنامه خوانی در اغلب مناطق ایران، خیام خوانی در بوشهر،  نظامی خوانی در لرستان و برخی در حیطه ی قومی است مانند؛  منظومه های کوراوغلو ، اصلی و کرم و… که با الحان بومی با ساز و آواز روایت می شده است. از آنجا که این نوع ازموسیقی حاوی مهمترین رپرتوار سازی وآوازی موسیقی مناطق مختلف ایران است؛ « دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران » با محوریت منظومه خوانی و اهداف ذیل از تاریخ سه شنبه ۶ تیر تا جمعه ٩ تیرماه ١٣٩۶  در کرمان برگزار خواهد شد.
• اهداف جشنواره :
– حفظ و انتقال ویژگی های آیینی موسیقی نواحی ایران به آیندگان
– پاسداری از نغمات قدیمی و مواریث معنوی و سجایای نهفته در این موسیقی
– فراهم سازی بستر مناسب برای به دست آوردن بازمانده های موجود و احیاء انواع فرم های اجرایی موسیقی نواحی ایران.
• بخش های جشنواره:
این دوره از جشنواره، شامل دو بخش راویان اصالت (رقابتی) واجرای پیشکسوتان (غیر رقابتی )خواهد بود.
١. راویان اصالت (رقابتی )
– موضوع این بخش، منظومه خوانی و الحان مرتبط با آن است.
– در این بخش گروه ها و نفرات شرکت کننده در جشنواره، به اجرای منظو مه های  خاص موسیقایی منطقه خود و در ارتباط با موضوع جشنواره می پردازند.
– لازم است شخص منظومه خوان متقاضی شرکت در جشنواره،  نوازنده بوده یا نوازنده همراه داشته باشد.
– تعداد  اعضای گروه، باید حد اکثر ٢ نفر باشند  به استثناء برخی از مناطق( بنا به نظر هیأت انتخاب  دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران)
– هر نوازنده یا خواننده می تواند فقط در قالب یک گروه یا یک فرد، در جشنواره اجرا داشته باشد.
– نمونه ی اجرای تصویری گروه  یا فرد متقاضی، باید بر روی لوح فشرده با کیفیت مطلوب به مدت ۵ تا ٢٠ دقیقه، بدون ویرایش و ضبط استودیویی، به همراه با تکمیل فرم درخواست شرکت در جشنواره ومتن اشعار با ترجمه آن، به صورت پستی به آدرس دبیرخانه جشنواره ارسال یا به طورحضوری تحویل شود.
– مدت زمان اجرای گروه ها و نفرات راه یافته به مرحله ی نهایی بخش رقابتی، ٢٠ دقیقه خواهد بود.
• آدرس پستی دبیرخانه ی دهمین جشنواره ی موسیقی نواحی ایران :
 کرمان ، چهار راه طهماسب آباد،  مجتمع فرهنگی –  هنری کرمان ، طبقه اول،دفتر انجمن موسیقی کرمان  ، کد پستی  ٧۶١٣۶٧۵۵٩
آدرس پست الکترونیکی : kermanmusicunity@gmail.com
• جوایز:
– افراد و گروه ها به صورت برگزیده و بدون رتبه بندی، با توجه به ویژگی های خاص اجرایی هر منطقه، توسط هیات داوران انتخاب و معرفی می شوند.
– به نفرات برگزیده ی جشنواره، علاوه بر لوح تقدیر، یک سکه  تمام بهارآزادی وبه نوازنده ی همراه،  یک نیم سکه بهار آزادی، اعطا خواهد شد.
– به تمامی شرکت کنندگان در جشنواره، گواهی شرکت اعطا خواهد شد.
٢. بخش غیر رقابتی:
– اجرای موسیقی پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران در سالن های شهر کرمان و شهرستان های تابعه، مطابق با جدول زمان بندی مشخص شده توسط دبیرخانه جشنواره، خواهد بود
 – شرکت کنندگان این بخش، توسط ستاد جشنواره انتخاب و دعوت خواهند شد.
   * نکات مهم :
–   مهلت ارسال آثار به دبیر خانه ی جشنواره  تا ٣١ اردیبهشت  ١٣٩۶ می باشد.
 –    صرف تکمیل و ارسال فرم درخواست ، تعهدی برای دبیرخانه جشنواره در خصوص دعوت از گروه های متقاضی ایجاد نمی کند.
–     مدارک ارسالی، در دبیرخانه محفوظ مانده و به فرستنده مسترد نمی شود.
 –    پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی، آغاز و اسامی گروه ها و نفرات پذیرفته شده از طریق پایگاه رسمی جشنواره، اعلام خواهد شد.
 –    کمک هزینه ی مربوط به ایاب و ذهاب بین / برون شهری، بر اساس نرخ رسمی کرایه اتوبوس یا قطار، پرداخت می شود و نیز اقامت و پذیرایی و ایاب و ذهاب درون شهری راه یافتگان به مرحله نهایی جشنواره به عهده ستاد جشنواره است.
هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره، از طریق music.farhang.gov.ir خواهد بود.
– مسئولیت پیگیری اخبار و اطلاعات این پایگاه، بر عهده ی متقاضیان جشنواره است
–  دبیرخانه ی دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با شماره تلفن٣٢۴۶٠٩٨٨-٠٣۴ در کرمان و در تهران   ۶۶٧٢١١٧٠  -٠٢١ آماده ی پاسخگویی به سوالات احتمالی متقاضیان شرکت در جشنواره می باشد.
فرم شرکت در دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code