معرفی آلبوم برتر در جشن خانه موسیقی

آخرین اخبار

مدیر عامل خانه موسیقی گفت: جشن خانه موسیقی روز سه شنبه ۲۱ آذر ماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

شب موسیقی / به گزارش شب موسیقی به نقل از فارس، نشست خبری جشن خانه موسیقی امروز با حضور حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، تعدادی از اعضای شورای سیاستگذاری این رویداد و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات خانه موسیقی ایران برگزار شد.
حمیدررضا نوربخش در ابتدای این نشست ضمن اشاره به برگزاری جشن خانه موسیقی در آذرماه گفت: جشن خانه موسیقی روز سه شنبه ۲۱ آذر ماه در تالار وحدت اجرا می شود. البته ما همه ساله مبنای تصمیم گیری ها را بر این نکته متمرکز می کنیم که جشن خانه موسیقی، مهر ماه هر سال همزمان با روز جهانی موسیقی و بزرگداشت فارابی برگزار شود. اما به هر حال با توجه به مناسبت های خاص مذهبی که برای همه ما قابل احترام است این تاریخ با تغییراتی اعمال می شود. طبق معمول سنوات گذشته دوره های برگزاری جشن خانه موسیقی، ما در بخش های موسیقی ایرانی، موسیقی نواحی، موسیقی پاپ، موسیقی کلاسیک و استعدادهای جوان اجرای زنده داریم.
وی با اشاره به به معرفی آلبوم‌های برتر دوسال گذشته گفت: سعی می کنیم در این مراسم سخنرانی نداشته باشیم. در بخش آلبوم های برتر موسیقی سال که به صورت یک سال در میان برگزار می شود، آلبوم های در دو حوزه موسیقی ایرانی و موسیقی کلاسیک بررسی، داوری و معرفی می شوند. شرایط انتخاب آثار برتر این حوزه هم آلبوم های منتشر شده از تیر ۹۴ تا تیر ۹۶ را شامل می شود که در این بخش ۱۷۹ آلبوم ایرانی و ۷۴ آلبوم موسیقی کلاسیک داوری شدند.
مدیرعامل خانه موسیقی ادامه داد: آنچه که ما در جشن خانه موسیقی برای داوری آثار مد نظر داریم بسیار محدودتر از شرایط داوری جشنواره موسیقی فجر است. در حالیکه ما در جشن خانه موسیقی فقط به انتخاب آلبوم ها و کتاب های برتر می پردازیم. ضمن اینکه در جشنواره موسیقی فجر ماجرا مقداری جزیی تر است و معیارهایی چون نوازندگی وسایر نکات نیز مورد توجه قرار می گیرد بنابراین می توان گفت شرایط انتخاب آثار این بخش نسبت به شرایط انتخاب جشنواره و جشن های دیگر بسیار متفاوت تر ومحدودتر است.
نوربخش با اشاره به افزایش اعضای خانه موسیقی ایران گفت:‌ در این ۱۸ دوره که از فعالیت های خانه موسیقی می گذرد بیش از ۱۵ هزار هنرمند در قالب کانون های مختلف مجموعه خانه موسیقی در این نهاد حضور دارند. تنها کانونی که تا به امروز موفق نشدیم به سرانجام برسانیم کانون خوانندگان پاپ است که با وجود مصوبات موجود در این حوزه و البته مشغله های فراوان این دوستان هنوز موفق به تشکیل مجمع کانون نشدیم. البته در بخش سازی تعدادی از نوازندگان این عرصه عضو کانون نوازندگان هستند.
وی در پاسخ به این سوال که در جشن این دوره از چه هنرمندانی تجلیل می‌شود، گفت: ساز و کار ما در بخش قدردانی این است که از سوی کانون ها پیشنهاداتی را دریافت می کنیم و بعد از بررسی این پیشنهادها در هیات مدیره خانه موسیقی است که از هنرمندان مورد نظر قدردانی می شود. بنابراین هیات مدیره نقشی در انتخاب افراد و هنرمندان برای بخش تجلیل ندارد و این کانون ها هستند که از ابتدای کار به ما هنرمندانی را معرفی می کنند.
نوربخش درباره ماجرای اخیر نحوه نظارت اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی در حوزه موسیقی توضیح داد: همه مسائل نظارتی در حوزه موسیقی باید بر عهده
این خواننده آواز ایرانی در بخش دیگر از این نشست گفت: همان طور که پیش از این به آن اشاره کرده بودیم ما در حوزه مطالبات صنفی به شدت پیگیر موارد مورد نظرمان هستیم و در این زمینه هم انتقاداتی را مطرح کردیم که چرا جلسه ای با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون این موضوع برگزار نمی شود. بر این اساس طبق آخرین تصمیماتی که گرفته شده قرار است به زودی جلسه ای را با آقای صالحی داشته باشیم که نتایج آن اعلام می شود.
در ادامه این نشست محمد میرزمانی رییس هیات مدیره خانه موسیقی هم گفت: شرایط موسیقی در کشور متاسفانه مطلوب نیست. اما خوشبختانه هنوز در جریان فعالیت های موسیقایی کشور می بینیم که جشنواره هایی چون جشنواره موسیقی نوای خرم در حال برگزاری است و استعدادهایی در این دوره حضور دارند که می توانند به نوعی آینده موسیقی ایران را تشکیل بدهند. به هرحال ما هم در این دوره از مدیریت خانه موسیقی برنامه ریزی هایی را انجام دادیم که در این شرایط نامطلوب فضا را به سمتی ببریم که کارهای خوبی در عرصه موسیقی و فعالیت های خانه انجام پذیرد . در این میان مهم ترین نکته درآمدزایی است و امیدوارم در این فضای جدید بتوانیم در به اهداف خود در این زمینه دست پیدا کنیم. خوشبختانه پیشرفت کاردرهیات مدیره خانه موسیقی بسیار روند مطلوبی دارد و این مایه مسرت است که کانون ها به ویژه کانون صدابرداران همکاری بسیار خوبی با ما داشتند.

قابل ذکر است مراسم جشن خانه موسیقی با معرفی آلبوم های برتر موسیقی، تقدیر از چهره های پیشکسوت موسیقی و اجرای گروه های مختلف ۲۱ آذرماه از ساعت ۱۹ در تالار وحدت برگزار می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code