در هجدهمین جشن «خانه موسیقی ایران» نفرات برتر موسیقی معرفی شدند

آخرین اخبار گالری تصاویر
جشن هجدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی شب گذشته در میان استقبال پرشور هنرمندان و علاقمندان و با اجرای های متنوع و معرفی برترین های دوسالانه آلبوم و همچنین تقدیر از چهره های پیشکسوت موسیقی در تالار وحدت برگزار شد.

شب موسیقی / به گزارش شب موسیقی، جشن هجدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران شب گذشته در میان استقبال کم نظیر هنرمندان، اهالی موسیقی، علاقمندان و با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان از جمله محمدباقر نوبخت (معاون رئیس جمهور)، سید محمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد)، علی مرادخانی (معاون سابق امور هنری وزارت ارشاد)، فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد) ، بهرام جمالی (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران) وعلی‌اکبر صفی‌پور (مدیرعامل بنیاد رودکی) در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت قرآن، کلیپی از فعالیت ها و عملکرد دوسال گذشته خانه موسیقی به همراه فیلم قسمتهایی از جشن های گذشته پخش شد. سپس آراز وجودی(نوازنده نوجوان تار آذری) به عنوان استعداد جوان معرفی شده در جشن خانه موسیقی به اجرای قطعاتی پرداخت و سپس گروه موسیقی نواحی به سرپرستی پیمان بزرگ نیا قطعاتی را از موسیقی لرستان و همچنین شادیانه های جنوب کشور اجرا کرد.
 در ادامه دو هنرمند پیشکسوت لرستان با ساز دهل و سرنا به روی صحنه حاضر شدند و پس از اجرای قطعاتی با حضور کیخسرو پورناظری(هنرمند پیشکسوت موسیقی) و فرزاد طالبی(مدیرکل دفتر موسیقی) از دو هنرمند پیشکسوت موسیقی لرستان همتعلی رضایی(نوازنده سرنا) و شکرعلی رضایی(نوازنده دهل) با اهدای لوح، تندیس خانه موسیقی و هدایایی تقدیر بعمل آمد.
در ادامه برنامه حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی و دبیر هجدهمین جشن سالگرد تاسیس خانه موسیقی) پشت تریبون قرار گرفت و گفت: هجدهمین جشن خانه موسیقی در دوران استقرار دولت دوازدهم برگزار می شود. این در حالی است که در همین ایام باید به دولت جدید، شهردار جدید و معاون هنری جدید هم خیر مقدم بگویم و البته در رفتن آقای مرادخانی و حضور آقای حسینی باید این مصرع معروف حضرت حافظ را خواند که “صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت”. به هر حال آقای مرادخانی ۱۸ سال مداوم در عرصه موسیقی کار کرد و باید قدر ایشان را بدانیم.
آرزوی سلامتی برای محمدرضا شجریان، رئیس شورای عالی 
حمیدرضا نوربخش در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کسالت محمدرضا شجریان(رئیس شورای عالی خانه موسیقی) گفت. فکر می کنم حداقل در چهارده دوره جشن خانه موسیقی استاد شجریان همواره حضور داشتند و امروز لازم است نام و یاد این اسطوره بزرگ موسیقی و  صاحب اصلی این مجلس، رئیس شورای عالی خانه موسیقی را گرامی بداریم و برای ایشان آرزوی سلامتی کنیم. امروز بسیار خوشحالیم که امروز فرزندشان همایون شجریان در جمع ما حضور دارند.
امیدواریم تا سال آینده هیچ لغو کنسرتی نداشته باشیم
مدیرعامل خانه موسیقی در خصوص مساله لغو کنسرت های موسیقی با اشاره به سخنان وزیر ارشاد گفت: اخیرا وزیر فرهنگ و ارشاد گفتند که در سه ماه گذشته لغو کنسرت نداشتیم که البته باید گفت دو ماه از این سه ماه، محرم و صفر بوده است که کنسرتی در آن برگزار نمی شود. به هر حال امیدواریم سال آینده وزیر ارشاد همین جا بگویند که در سال گذشته هیچ لغو کنسرتی نداشتیم.
اشتغال جوانان فارغ التحصیل موسیقی از معضلات جدی است
نوربخش با اشاره به حضور دکتر نوبخت (معاون رئیس جمهور) در جشن خانه موسیقی گفت: هر سال عده ای جوان با اشتیاق از مراکز آکادمیک فارغ التحصیل می شوند که بحث اشتغال این هنرمندان معضلی است که باید برایش فکری اساسی کرد. متاسفانه بدنه موسیقی و بازار موسیقی آنقدر رونق ندارد که این عزیزان بتوانند به درستی در شرایط مطلوب به فعالیت مشغول باشند.
منع نوازندگی بانوان در برخی استانها مورد قبول اهالی موسیقی نیست
 
مدیرعامل خانه موسیقی با اشاره به منع نوازندگی بانوان در برخی شهر ها گفت: مساله دیگر هم نوازندگی خانم ها است که متاسفانه در بخشی از کشور ممنوع است. چرا یک زن حق تحصیل موسیقی دارد اما حق نوازندگی ندارد؟ در چند استان این کشور هنوز خانم های گروه اجازه رفتن روی صحنه را ندارند و این مورد قبول ما و اهالی موسیقی نیست.
وی با اشاره به حقوق مادی و معنوی آثار هنرمندان موسیقی گفت: مسأله مهم ما از بین رفتن حقوق هنرمندان است. اگر امروز آثار نفیس کمتر تولید می شود، اگر بخش زیادی از هنرمندان ما بی کارند علت اش نبود قانون کپی رایت است. متاسفانه در این سال ها حاصل عمر یک هنرمند را در اینترنت و شبکه های اجتماعی چوب حراج می زنند. مردم ما هنجارمند هستند اما این مساله به آنان آموزش داده نمی شود. متاسفانه در رسانه ملی که بزرگترین ناقض ماجرای کپی رایت است هم توجهی به این ماجرا و آموزش این موضوع نمی شود.این کار دزدی است و استفاده کردن از آن بدون حقوق عین سرقت است.
دفتر صیانت از حقوق هنرمندان موسیقی آغاز به کار خواهد کرد
مدیر عامل خانه موسیقی اعلام کرد: از بهمن ماه دفتر صیانت از حقوق هنرمندان موسیقی را در این نهاد تشکیل می دهیم که این دفتر با حمایت دفتر موسیقی و حضور نماینده دفتر موسیقی، نماینده بخش حقوقی و نماینده هنرمندان آغاز به کار خواهد کرد و این موضوع را به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد و برای آن وارد مذاکره خواهیم شد. اگر این موضوع محقق شود اقتصاد موسیقی متحول خواهد شد و ما شاهد شکوفایی عجیبی در این زمینه خواهیم بود. آقای نوبخت نیز در این زمینه با ما همکاری خواهند کرد. این مشکلی است که باید برای حل آن شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگر نهادهای ذی‌ربط دست‌به‌دست هم بدهند تا به شکوفایی موسیقی برسیم.
پس از این سخنان کلیپی با عنوان یادی از مسافران مهر ۹۵ تا آذر۹۶ پخش شد که نام و عکس هنرمندان موسیقی که از جشن گذشته تاکنون رخت سفر از این دنیا بربستند پخش شد.
در ادامه گروه چکاوک به سرپرستی رضا شایسته، آهنگسازی مهرداد پازوکی و خوانندگی امیر رفعتی و علیرضا عبدالکریمی روی صحنه حاضر شدند و قطعاتی با عنوان “سبز”، زنده وار” و “تو فروردین” را برای حضار اجرا کرد.
تجلیل از چهره های پیشکسوت موسیقی ایران
در بخش بعدی نوبت به تقدیر از چهار هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی رسید. در این بخش که با پخش کلیپ آغاز شد، محمدباقر نوبخت (معاون رئیس جمهور)، علی مرادخانی (معاون سابق امور هنری وزارت ارشاد)، دکتر محمدسریر و داود گنجه ای( از اعضای شورای عالی خانه موسیقی) روی صحنه حاضر شدند و با اهدای لوح تقدیر و تندیس خانه موسیقی از بیاض امیر عطایی(هنرمند ساز ساز، نادرمشایخی(رهبر ارکستر و آهنگساز)، محمد مقدسی(نوازنده و مدرس کمانچه) و  شاکه ماکاریان(مدرس و خواننده آواز کلاسیک) تقدیر بعمل آمد.
سپس گروه “داماهی” به سرپرستی دارا دارایی و خوانندگی رضا کولغانی روی صحنه حاضر شد و قطعاتی با عنوان “جاده لغزنده است”، “درد بی دردی”، “دیوانه” و “بارون بار کولم محله” را برای حاضران اجرا کردند.
معرفی برگزیدگان دوسالانه آلبوم برتر موسیقی 
در بخش بعدی برنامه با پخش کلیپی روند برگزاری  و معرفی دوسالانه آلبوم برتر موسیقی به همراه معرفی هیئت داوران و نامزدهای این بخش پخش شد.
هیئت داوران خانه موسیقی از مجموع آثار رسیده به دبیرخانه که ۲۵۳ آلبوم بودند( شامل ۱۷۹ آلبوم سنتی و  ۷۴ آلبوم کلاسیک)آثار را در سه بخش موسیقی ایرانی(سنتی و برگرفته از موسیقی ردیف دستگاهی) و کلاسیک ارکسترال مورد ارزیابی قرار دادند.
نامزدهای برترین آلبوم موسیقی کلاسیک (به ترتیب حروف الفبا) به شرح زیر بودند:
“آکاپلا” گروه آوازی دامور، به سرپرستی فراز خسروی دانش، “پوئم سمفونی تختی”(آهنگساز: پوریا خادم)، “درصط” (آهنگساز: علی مقصری)، “واگویه ها” (آهنگساز: محمدرضا تفضلی)
که در این بخش آلبوم “آکاپلا” اثری از گروه دامور به سرپرستی فراز خسروی دانش به عنوان آلبوم برتر بخش کلاسیک ارکسترال معرفی شد.
نامزدهای برترین آلبوم موسیقی ایرانی(موسیقی سنتی – برگرفته از موسیقی ردیف دستگاهی) (به ترتیب حروف الفبا) به شرح زیر بودند:
“از تنهایی گریه مکن” (آهنگساز: ابوالفضل صادقی نژاد/خواننده: سالار عقیلی)، “از جان و از دل” (آهنگساز: نوید دهقان/خواننده: سالار عقیلی)، “با تو می خوانم” (آهنگساز: سعید فرج پوری/خواننده: جمال کردستانی)، “در عشق زنده باید” (آهنگساز: مجید مولانیا/خواننده: وحید تاج)، “رگ خواب” (آهنگساز: سهراب پورناظری/خواننده: همایون شجریان)
که در بخش “موسیقی سنتی” آلبوم “درعشق زنده باید” به آهنگسازی مجید مولانیا و خوانندگی وحید تاج به عنوان آلبوم برتر معرفی شد.
در بخش “ایرانی برگرفته از موسیقی ردیف دستگاهی” آلبوم “رگ خواب” به آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگی همایون شجریان به عنوان آلبوم برتر معرفی شد.
مسعود شعاری، مظفر شفیعی، هوشنگ کامکار، میلاد کیایی و سید محمد میرزمانی (به ترتیب حروف الفبا) اعضای هیئت داوران این دوره از دوسالانه آلبوم برتر موسیقی بودند که به همراه بهرام جمالی (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران) روی صحنه حاضر شدند و لوح تقدیر و تندیس برگزیدگان را اهدا کردند.
در ادامه گروه همایون به سرپرستی حسین پرنیا و خوانندگی علی جهاندار روی صحنه حاضر شد و قطعات مقدمه ابوعطا(ساخته فرامرز پایور)، آواز ابوعطا با شعر حافظ و تصنیف بی سر و سامان(شعر محمدلی بهمنی) را اجرا کرد.
سپس با پخش کلیپ بخش دوم تقدیر از پیشکسوتان سید محمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد)، فریدون شهبازیان، محمد اسماعیلی، فرزاد طالبی(مدیرکل دفتر موسیقی)، عباس سجادی(مدیرعامل فرهنگسرای نیاوران) و بردیا صدر نوری روی صحنه حاضر شدند و با اهدای لوح تقدیر و تندیس خانه موسیقی از رضا شفیعیان(نوازنده و مدرس سنتور)، سیدعلیرضا میرعلینقی(پژوهشگر)، محمود امینی(صدابردار) و جاوید مجلسی(رهبر ارکستر) تجلیل شد.
در ادامه به مناسبت دهمین سال فعالیت “ارکستر ساز های بادی تهران” با اهدای تندیس از سرپرست این ارکستر تقدیر شد و در پایان جشن هجدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ارکستر سازهای بادی تهران به رهبری جاوید مجلسی قطعاتی را اجرا کرد که مورد توجه حضار واقع شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code