تعطیلات کودکان و آموزش موسیقی

مقالات

شب موسیقی / قصه امسال و پارسال نیست، دو دهه ای می شود که بازارِ کلاس های غیر درسی برایِ پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان در سه ماه تعطیلات به اندازه خود تابستان داغ شده است و والدین سعی می کنند تابستانی پربار برایِ فرزندانشان رقم بزنند.
شاید پررنگ ترین دلیلی که به ذهن می رسد شاغل بودنِ والدین باشد. والدین شاغل زمانِ کمتری را در طولِ روز در خانه به سر می برند و ترجیح می دهند در زمان تعطیلی مدارس، فرزندانشان برایِ ساعاتی دور از فضایِ خانه باشند، اما مطمئنا این تنها دلیلِ داغ بودن بازار کلاس هایِ غیر درسی نیست.
سه ماه دور بودن از مدرسه ممکن است فرزندانِ آنها را به طور کلی دچارِ رخوت کند و به همین دلیل والدین سعی می کنند ارتباطِ فرزندانشان را با فضاهای آموزشی حفظ کنند.
در میانِ کلاس هایِ غیر درسی کلاس های آموزشِ موسیقی از پرمخاطب ترین کلاس ها است که فارغ از بازدهی شان می توانند تاثیرات مثبتی روی کودکان و نوجوانان بگذارند.

سن مناسب برایِ یادگیری موسیقی

پرسشِ اساسی در زمینه این کلاس ها سنِ مناسب است. به عقیده خانم مهدیه آگنج مدرس موسیقی، کودکان از سه سالگی قابلیتِ فراگیری موسیقی را دارند؛ اما نکته حائز اهمیت این است که کودکان در این سن نمی توانند برایِ زمان طولانی رویِ مسائل تمرکز کنند و نگه داشتنِ آنها سرِ کلاس بیش از ۱۵ دقیقه غیر ممکن است، اما همین زمانِ کم نیز می تواند تاثیراتِ شگرفی روی کودک داشته باشد. همچنین وی بازه زمانیِ ۵ تا ۷ سال را مناسب ترین سن برای یادگیری موسیقی می داند و معتقد است از این سنین به بعد کودک می تواند نت ها را بیاموزد.

تاثیرات موسیقی روی کودکان

پژوهش ها نشان می دهد که میان آموزش موسیقی در دوران کودکی و تقویت برخی توانایی های ذهنی دیگر ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. در یکی از این تحقیقات که در موسسه موسیقی و ذهن در دانشگاه مک مستر در کانادا صورت گرفته، پژوهشگران گروهی از کودکان در سنین پیش از مدرسه را که درس موسیقی می گرفتند با کودکانی که به کلاس موسیقی نمی رفتند، مورد مقایسه قرار دادند. کودکانی که آموزش موسیقی دیده بودند، در آزمایش هایِ تشخیصِ صدا بسیار موفق تر عمل می کردند.

این پژوهش بیانگر این بوده که آموزش موسیقی باعث تغییر بخشی از قشر مغز می شود که مسئول شنوایی در کودکان است، بررسی فوق روی کودکان همچنین نشانگر این بود که آموزش موسیقی باعث تقویت حافظه و توجه می شود؛ بنابراین تصور بر این است که آموزش موسیقی (نه لزوما گوش دادن منفعل به موسیقی) بر توجه و حافظه اثر می گذارد و از طریق همین ساز و کار ممکن است باعث یادگیری بهتر در شماری از حوزه های شناختی شود.

امیر علی بهرنگی کارشناس موسیقی، افزایش ضریب هوشی و خلاقیت را از مهم ترین تاثیرات موسیقی در کودکان می داند. درباره کودکانی که دارای مشکلاتی چون گوشه گیری، پرخاشگری و عدم تمرکز یا بیش فعالی باشند توصیه می شود که در کلاس های گروهی موسیقی شرکت کنند که در این صورت ابتدا خشونت های رفتاری آنها مرتفع شده و پس از آن تحت آموزش موسیقی قرار می گیرند. به گفته این کارشناس، حضور در کلاس هایِ گروهی موسیقی می تواند باعث افزایش اعتمادبه نفس کودک نیز باشد.

مناسب ترین روش یادگیری موسیقی

آموزش در موسیقی به بخش کودکان و نوجوانان و بزرگسالان تقسیم می شود که مقطع سنی ۴ تا ۱۲ ساله را بخش کودک و نوجوان محسوب می کنند که مناسب آموزش به شیوه ارف است.

روش آموزش موسیقی کودک براساس شیوه ای است که آهنگسازی به نام «کارل ارف» ابداع کرده است؛ بنابراین روش که مخصوص کودکان است و در عین حال مناسب ترین روش آموزش موسیقی برای کودکان و نوجوانان به شمار می رود؛ کودکان با استفاده از سازهای بسیار ساده و در عین حال با قابلیت اجرایی بالا به راحتی و خیلی زود به تکنیک های مورد نیاز برای نوازندگی دست پیدا می کنند. یک روش مناسب در شیوه کارل ارف بازی های ریتمیک است. کودکان بدون هیچ گونه تجربه موسیقی و آشنایی با نت و ریتم با انواع ریتم آشنا شده و در آینده ای نزدیک با دروس تئوری موسیقی ارتباط پیدا می کنند. دسته بندی کودکان در مقاطع سنی تاثیرات بسیاری در روند مثبت آموزش دارد، به طوری که آنها با مقایسه و رقابت به هماهنگی و مهارت قابل توجهی می رسند. همچنین با توجه به رده سنی آنها انتخاب شیوه بیان و علائم مخصوص برای آموزش مبانی موسیقی به آنها حائز اهمیت است.

چگونگی برگزاری دوره ها

به گفته آرشام متین، مدرسِ ارف در ایران، آموزش ارف در ۴ ترم انجام می گیرد:

ترم اول:

انجام بازی های ریتمیک برای هماهنگی شناختن نت های گرد، سفید و سیاه از روی کاردستی ها شناختن شکل سیاه، سفید و گرد آشنایی با کلید سل و پنج خط حامل آموزش نت های کلید سل آموزش جای نت ها روی ساز بلز نوازندگی ساز بلز

ترم دوم:

ریتم خوانی ادامه یادگیری قطعات روی ساز بلز همنوازی آموزش سکوت ها آموزش کسر میزان

ترم سوم:

آموزش فلوت رکوردر آموزش کلید فا و نت های آن همنوازی ساز های بلز، کوبه ای و فلوت رکوردر

ترم چهارم:

ادامه آموزش فلوت ریکوردر تئوری موسیقی به صورت پیشرفته همنوازی آشنایی با سازهای گوناگون برای انتخاب ساز

 موسیقی دان های تابستانی

یقینا توقع بی جایی است اگر انتظار داشته باشیم کودکان و نوجوانانی که در طولِ تعطیلات تابستان در دوره هایِ آموزشِ موسیقی شرکت می کنند در پایان به موسیقی دان تبدیل شده باشند، اما خوشبختانه موسیقی با توجه به تاثیراتِ مثبتی که روی یادگیری، ضریب هوشی، حافظه و قابلیت سازگاری اجتماعی کودک دارد می تواند در زمره مفیدترین کلاس هایی باشد که اوقات فراغتِ کودکان و نوجوانان را در ایام تابستان پرمی کند…

18433371

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code