نوزدهمین نشست “مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی دزفول” برگزار شد…

آخرین اخبار ویژه ها گالری تصاویر

نوزدهمین نشست مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی دزفول با موضوع موسیقی آیینی (نوحه های پامنبری) در سالن ارشاد و اسلامی دزفول برگزار شد.

%d8%ad%d9%81%d8%b8_%d9%88_%d8%a7%d8%b4%d8%a7%d8%b9%d9%87%db%b2%db%b4_%d9%85%d9%8c%d9%82%d9%88%d9%85_%d8%af%d8%b2%d9%81%d9%88%d9%84_20160915_171319

شب موسیقی / به گزارش شب موسیقی این برنامه در ساعت ۱۶:۳۰ روز جمعه ۱۶ مهرماه در سالن ارشاد و اسلامی دزفول با محوریت نوحه های پامنبری برگزار شد.

در ابتدای این برنامه “علی جهانی” مدیر ngo  مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی دزفول ضمن خوش آمد گویی به حاضران به توضیحاتی در خصوص این ngo پرداخت.

 وی گفت: این ngo در دو بخش “آیینی” شامل مراسمات و آیین های مربوط به دزفول مانند مراسمات ماه محرم، صفر، بیرق زنون ها و … و”مقامی” می پردازد که در بخش مقامی جلسات مختلفی در خانه تیزنو برگزار گردیده است…

همچنین قرار بود کلیپی از این مراسمات که توسط “مرحوم حزین”، “استاد ملا حسین بادامی”، “استاد رضوی”، “استاد وزیری” و ” استاد قنبری” بازخوانی شده بودند پخش گردد که متاسفانه با تلاشهای صورت گرفته موفق به پخش نشدند.

در بخش بعدی استاد” محمد حسین حکمت فر” در خصوص تاریخچه ی موسیقی آیینی دزفول پرداخت. وی گفت آیین های “تعزیه” و “نوحه های پامنبری” با تلاشهای صورت گرفته در سال ۹۱ به ثبت رسیده اند.

ایشان در ادامه گفتند: نوحه های پامنبری و تعزیه قدمتی چندین ساله از زمان تکیه دولت دارند و مرحوم “ملا ولی ذاکر” و مرحوم ” سید محمد علی دزفولی” افرادی بودند که در آن سالها در تکیه دولت اجرا می کردند و آن را وارد دزفول کردند و همچنین از شاگردان به نام ملا ولی ذاکر، مرحوم “ملا حسین خلیفه” متخلص به حقیر(موسیقیدان و صاحب کتاب دایره الموسیقی) بودند که نزد ایشان تربیت شده بودند.

وی خاطر نشان کرد: شعرای آیینی همچون مرحوم “ناهیدی”، “مخبر” و “ذاکر” از جمله افرادی هستند که آثارشان باید مورد توجه قرار گیرد زیرا گنجینه های گرانبهای تاریخ موسیقی ما هستند.

ایشان در بخش بعدی سخنان خود گفتند: ما “هفده” مجلس تعزیه و “نود و نه” مجلس پامنبری و همخوانی داشته ایم که گنجینه های ارزشمندی هستند و باید حفظ گردند. همخوانی ها بصورت دو و سه و حتی ده نفره برگزار می شد که تعدادی از آنها خوشبختانه ضبط شده اند. همچنین تعزیه های مانند مجلس حضرت عباس، مجلس بازار شام، مجلس مختار، مجلس حضرت رقیه( با حضور بیست و پنج نقش خوان) و … در دزفول برگزار می شدند.

ایشان توضیحاتی هم در خصوص آواز ماه رضایی(مار رضویی) دادند و روایتی هم از یکی از مجالس روضه گفتند که «”حاج سید حسین فارغ” از منبری های معتبر دزفول در یکی از مجالس، عصای خود را از زیر عبا بیرون آورد و بحالت گرفتن ساز تار آن را بر روی زانو قرار داده و با دهن صدای سیم های ناکوک در می آورد و حدود ۱۰ دقیقه این کار را کرد و گفت کسی هست این ساز را کوک کند؟ مردم به او خیره شدند و او بعد از لختی گفت که ساز کوک شده و می خواهم بخوانم؛ زمانی که خواند عده ای به شدت تحت تاثیر این فضا و نوحه ی آوازی گشتند که از شدت گریه از حال رفتند…» استاد حکمت فر با نقل این روایت به تاثیر موسیقی در مراسمات اشاره کردند.

وی در پایان گفت: من معتقدم که موسیقی هایی مانند گلها، برگ سبز و … تحت تاثیر موسیقی های این منطقه هستند اما باید تحقیقات کامل تری صورت گیرد.

در پایان این مراسم تعدادی از پیرغلامان دزفولی به اجرای آیین زیبای نوحه خوانی پامنبری شامل: “ای صبا” در مایه ی افشاری و نوحه ای در آواز ابوعطا پرداختند و استاد”وزیری” از اجرا کنندگان این نوحه گفت که در بخشهای تعزیه، نقش هایی مانند نقش امام حسین(ع) در آواز بیات ترک، حضرت عباس(ع) در آواز چهار گاه اجرا می شوند.

در ادامه عکسهای این نشست قرار داده شده اند…

عکس از: آقای زاده درویش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code