همایش “شعر و موسیقی آیینی محرم” با حضور مردم، هنرمندان و مسئولین برگزار شد…

آخرین اخبار گالری تصاویر

به گزارش شب موسیقی، جمعه مورخ ۷ آبان ۱۳۹۵ همایش شعر و موسیقی آیینی محرم به همت انجمن هنرمندان(ARTISTS) با همکاری موسسه فرهنگی و هنری آفتاب دزفول در محل سالن اداره ارشاد و اسلامی شهرستان دزفول برگزار شد.

img-20161029-wa0029

شب موسیقی / به گزارش شب موسیقی، جمعه مورخ ۷ آبان ۱۳۹۵ همایش شعر و موسیقی آیینی محرم به همت انجمن هنرمندان(ARTISTS) با همکاری موسسه فرهنگی و هنری آفتاب دزفول در محل سالن اداره ارشاد و اسلامی شهرستان دزفول برگزار شد.

ابتدای این همایش با قرائت آیتی از کلام الله مجید و پس از آن با طنین سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران شروع شد.

“مهدی یوسف زاده”  مدیر انجمن آرتیست و مجری این مراسم ضمن سلام و خوش آمدگویی به مردم، مداحان و پیر غلامان، نوازندگان موسیقی آیینی و مسئولین حاضر در این همایش به توضیحاتی درخصوص این همایش پرداخت؛ وی گفت: هدف از برگزاری این همایش ارتباط هرچه بیشتر هنرهای مختلف با یکدیگر است مانند شعر و موسیقی در این همایش؛ که در آینده همایش های بیشتری برگزار خواهد شد.

یوسف زاده در ادامه سخنان خود به نکاتی در خصوص شعر آیینی پرداخت، وی گفت: در خصوص شعر آیینی دو گونه شعر است، اول شعرهایی که موضوع آیینی دارند در کنار موضوعات آیینی دیگر و دوم اینکه شعر آیینی هستند و یا اینکه نقاشی های که در قدیم برای شاهنامه خوانی و نقالی استفاده می کردند با هدف آیین شاهنامه بوده است و یا در موسیقی که از دهل و سنج و دمام استفاده می شده و نیز در تعزیه ها که همگی این مقولات موضوعات آیینی داشتند. شاخصه ی دیگر موضوعات آیینی این است که تمام موضوع باید مرتبت باشد نه اینکه به چند موضوع پرداخته شود  ولی اکنون جشنواره هایی دیده می شود که با نام آیینی هستند اما به موضوعات مختلف می پردازند مثلا هم از موضوع کربلا می گویند و هم از موضوع دفاع مقدس که این نوع آثار آیینی نیستند زیرا به چند بخش می پردازند.

در بخش دوم این همایش آقای “عبدالرحیم رییسی پور” شاعر جوان آیینی، به خوانش دو عدد از شعرهای خود پرداخت.

پس از این بخش مهدی یوسف زاده مجری همایش به تحقیقی در خصوص اشعار ادبی در وصف محرم و امام حسین (ع) در تاریخ کهن ادبیات فارسی پرداخت؛ وی گفت شاعران بنامی چه از اهل تشییع و چه از اهل تسنن شعرهای گرانبهایی در وصف واقعه کربلا پرداخته اند. این شاعران مانند: سعدی، مولوی، ثنایی، مسعود سعد سلمان، اوحدی، ابوسعید ابوالخیر، عطار نیشابوری، ناصر خسرو، بابا طاهر، خاقانی، هاتف اصفهانی، اقبال، کسایی و دیگر شعرا حاضر به واقعه کربلا پرداخته اند.

در ادامه این نشست آقای “علیرضا محمد شوشی” کارشناس موسیقی به توضویحاتی در خصوص موسیقی آیینی پرداخت. ایشان گفتند: نوحه و مرثیه بخش کوچکی از موسیقی ملی ایران است و در هفت دستگاه که در بخش های آوازی و گوشه های سوزناک هستند اجرا می شوند مانند: افشاری و دشتی (در دستگاه شور)، شوشتری (در دستگاه همایون)، نوا ، سه گاه و بخش مخالف سه گاه؛ که برای مثال در تعزیه شخصیت هایی مانند نقش یزید ، شمر و… از مخالف سه گاه به دلیل طنین بالا  استفاده می شود ولی نقشهایی مانند نقش امام حسین(ع) و یارانش از درآمد و مویه استفاده می کنند.

وی در ادامه گفت: سازهای بادی و کوبه ای از جمله سازهای آیینی ویژه این ایام هست که در سازهای بادی می توان به سُرنا( سازی قدیمی از دوره هخامنشیان دارای اندازه ای در حدود ۳۰ الی۶۰ سانتی متر که در قوهای بختیاری و در میان مردم دزفول نیز رواج دارد)، نی هفت بند( حدود دو اکتاو نیم هست که با صدای انسان به خوبی هماهنگ می شود) / و در ساز های کوبه ای به دهل و دمام( سازهایی که بوسیله پوستی که بر روی آنها کشیده می شود ساز پوستی نیز گویند)، سنج( ساز کوبه ای فلزی) می توان اشاره کرد.همچنین صدای انسان نیز یکی دیگر از ارکان موسیقی است که برای آقایان به سه قسمت بم، متوسط، زیر می توان اشاره کرد که برای نمونه آقای “لطفی خلف” مداح حاضر در این همایش صدایی بم و آقای “پور رکنی” دیگر مداح حاضر دارای صدایی زیر است.

در ادامه این نشست آقای “هادی محمد زاده” از شاعران جوان دزفول به خوانش غزلی در وصف عاشورا پرداختند. سپس فیلم مراسمات محرم دزفول با مداحی “حاج حسین آل مبارک”(مداح و پیر غلام پیشکسوت محله آیت الله سبط الشیخ انصاری)، “حاج رضا پور رکنی”( مداح هیئت متحده عباسیه دزفول)، “حاج رجبعلی لطفی خلف”( مداح محله سیاهپوشان بزرگترین هیئت شهرستان دزفول) پخش شد.

به گزارش شب موسیقی از این همایش، “مهندس پاپی زاده” نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی به سخنانی در این زمینه پرداخت. ایشان ضمن خوش آمد گویی به حاضران از تلاشهای اینچنینی برای حفظ فرهنگ و حس معنوی تشکر کردند.وی گفت: مراسمات دزفول در استان و کشور زبان زد همگان است و در جلسات مختلف به این موضوع اشاره می شود. در مذاکراتی که با صداوسیما داشتیم قرار شده است تا مراسمات آیینی بیشتر پوشش داده شوند و تلاشمان بر این است تا رسانه ملی توجه اش بیشتر به این شهرستان جلب گردد.

ایشان در بخشی دیگر از سخنان خود گفتند: هنری که در دزفول هست در تراز ملی می باشد و جالب است که در این همایش از آقای “شهمیرزا مرادی”(نوازنده پیشکسوت سرنا اهل بروجرد) که از استان لرستان هستند هم تقدیر می شود .

در ادامه “حاج رضا پور رکنی” با صدای دلنشینشان به قرائت اذان مغرب به افق دزفول پرداختند و فضایی معنوی و روح بخش در سالن حاکم شد.

در بخش دیگر این همایش از آقایان “حاج حسین آل مبارک”، “حاج رضا پور رکنی”، ” حاج رجبعلی لطف خلف” ( برای پاسخ به سوالات) آقایان “علیرضا تاج”،”علیرضا محمد شوشی”( کارشناسان موسیقی) دعوت شدند.

در بخش پرسش و پاسخ آقای “علیرضا تاج” از “حاج رضا پور رکنی” در خصوص نوحه ی چهارگاهشان سوال کردند؛ پور رکنی در پاسخ گفت: نوحه ی چهارگاه با تیتر”بسته ام یا رب به تن احرام عشق/ لا شریکه لکه لبیک” سروده آقای “بادروج” از شعرای خوب دزفول هست که پس از بررسی های فروان قرار شد در فضای ذکر گفتن حاجیان در ایام حج که ذکر لبیک می گویند گفته شود ودر فضاهای دیگر هم بررسی شد ولی بهترین فضا این بود که الحمدلله خوب در آمد.

آقای “علیرضا محمد شوشی” نیز در سوال از آقای “حاج حسین آل مبارک” از فعایتهاشان سوال پرسدند؛ آل مبارک در پاسخ گفت: من از سن ۱۰ سالگی شروع به یادگیری کردم و با دعا خوانی و یادگیری نوحه پامنبری آغاز نمودم و در سال ۱۳۴۴ رسما وارد عرصه مداحی شدم و در عصر عاشورا نوحه خواندم. وی گفت: مداح باید با خلوص نیت وارد شود و به من می گویند چرا در حین نوحه خواندن سینه می زنی و گریه می کنی ولی واقعیت این است که من متوجه نمی شم و به نوعی از خود بی خود می شوم البته امسال هم به دلیل عمل جراحی که داشتم  دکتر من را از خواندن منع کرد.

آقای “علیرضا تاج” از “حاج رجبعلی لطفی خلف” در خصوص افرادی که در محله ها به خواندن متن های خود می پردازند و مانع اجرای مداحان می شوند پرسید؛ لطفی خلف در پاسخ گفت: این افراد از روی خلوص نیت اقدام به شعار خوانی در کنار هیئت ها می کنند و زحمت می کشند ولی باید گفت که در بیشتر مواقع این عمل باعث پارازیت در کار هیئت ها است که باید با برنامه ریزی مناسب همراه باشد.

همچنین  “حاج رضا ور رکنی” در خصوص این امر گفت: که در هیئت های جنوبی این عمل بیشتر از هیئت های شمالی است و باعث اذیت مداحان می شود.

“حاج حسین آل مبارک” هم گفت: من سالها گرفتار این قضیه بودم و به این نتیجه رسیدم که باید سکوت کرد و سپس به اجرا پرداخت.

آقای “علیرضا تاج” در این بخش به توضیحاتی در خصوص گوشه ها و دستگاه ها پرداخت و از  مداحان خواست تا در خصوص انتخاب آهنگ تلاش و تمرین بسیار داشته باشند.

اما پس از بخش پرسش و پاسخ هدایایی از سوی برگزارکنندگان این همایش تهیه شد که با حضور “پاپی زاده”(نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی)، “کرمی نژاد”( شهردار دزفول)، “سرافراز”(رئیس شورای شهر دزفول)، “سعادتی فر”(رئیس اداره ارشاد و اسلامی دزفول) به پیشکسوتان مداحی و پیر غلامان آقایان “حاج حسین آل مبارک / حاج رضا پور رکنی / حاج رجبعلی لطفی خلف / شاه رضا مرادی( به نیابت از پدرش آقای شاهمیرزا مرادی) / دکتر مصطفوی( به نیابت از پدرش آیت الله مصطفوی پیر ترین پیر غلام کشور) با اهدا لوح و هدیه تقدیر نمودند.

در بخش پایانی نیز اجرای موسیقی آیینی محرم بوسیله ی سرنا و دهل پرداخته شد.

عکس از: مریم نیکوبخت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code